Sokan talán nem is hallottak még a lestyánról, pedig ez a fura nevű növény igazi csoda. Régen szinte minden falusi kertben volt. Cikkünkben bemutatjuk a lestyánt és annak jótékony hatásait az egészségre.
Mi az a lestyán?
A lestyán, más néven orvosi lestyán, a zellerfélék családjába tartozik. Rokona a zellernek meg a petrezselyemnek. Sokféle beceneve van, mint például levestököm, levescsík vagy lóstya. Főleg levesekbe szokták tenni, a neveiből is kiderül.
Ez a növény évelő, mindig újra kihajt. A Mátrában még vadon is megtalálható. A lestyánt már az ókorban is ismerték, termesztették is. A rómaiak a görögöktől vették át, aztán a bencés szerzetesek vitték tovább Európába. Nagy Károly frank király elrendelte, hogy minden kolostor kertben kötelező legyen lestyánt termeszteni. A középkorban szerelemfűnek is tartották. Az emberek lestyánt tettek a cipőjükbe lábszag ellen, mert a fürdés ritka dolog volt akkor.
Hogyan lehet ültetni?
A lestyán magasra, akár 1-2 méter magasra is nőhet. Nagy zöld levelei vannak, illata és íze nagyon különleges. Ültetni magról lehet, ősszel vagy tavasszal. A félárnyékos, nyirkos helyeket szereti.

Mire jó?
Emésztés: ha fáj a hasad, puffadsz, gyomorégésed van, vagy hányingered a lestyán teája tökéletes. Erősíti a gyomrot, beindítja az emésztést, még az étvágyat is meghozza.
Vese és hólyag: vizelethajtó, segít kitakarítani a húgyutakat, és megelőzheti a vesekövet vagy a hólyaggyulladást.
Légúti bajok: köhögésre, hörghurutra is ajánlott, régen lestyánlevest főztek a betegeknek.
Menstruációs panaszok: segíthet szabályozni az erős vérzést.
Fejfájás, reuma, influenza – ezekre is hatásos lehet, főleg ha teaként isszuk vagy fürdőt készítünk belőle.
Frissen és szárítva is használható. Leginkább levesekbe szokták tenni, főleg Erdélyben, ahol a híres csorba leves fontos összetevője a lestyán. Fürdővízbe téve tisztítja és illatosítja a bőrt.
Mikor nem ajánlott?
Terhes nőknek tilos, mert vetélést okozhat. Vesebetegek és szívbetegek csak orvosi engedéllyel fogyasszák. Fényérzékenységet okozhat, ha sokat eszel belőle és napra mész.
fotó: Wikipédia